Remmers

Čím natřít dřevěnou pergolu, plot či fasádu?

V našich zeměpisných podmínkách se používají především středoevropské dřeviny, převážně smrk, borovice a modřín, a to i s ohledem na cenu a dostupnost. V posledních letech se také vyskytují jejich severské či asijské varianty (severská borovice, sibiřský modřín atd.). Budeme-li vycházet z toho, že jako základ je použité kvalitní dřevo s odpovídajícím požadovaným stupněm vlhkosti, je nutné dřevo na nátěr připravit.

Obzvláště moderní hoblovací stroje dokážou povrch natolik vyleštit, že následný nátěr se na něm téměř nemá šanci uchytit. Proto je nutné plochy odmastit a po letech lehce zbrousit brusným papírem hrubosti P100 (u modřínu doporučeno P80). Následně je nutné povrch zbavit prachu a nečistot. Pozornost je nutné věnovat i teplotě. Nejde pouze o teplotu prostředí, ale také o teplotu dřeviny a aplikovaného materiálu. Pokud je vše splněno a připraveno, můžeme přikročit k aplikaci nátěru. Pokud se postup dodrží tak, jak má, potom vás může pohled na nátěr těšit několik let. Vždy jde o kombinaci více faktorů a pro úspěch platí pravidlo „dřevo + ruce + nátěr“. Kvalitně připravené a kvalitní dřevo, dodržený způsob aplikace a kvalitní nátěr přinesou ty nejlepší výsledky.

 

Nátěry na dřevo v exteriéru jako takové lze třídit na základě různých kritérií. Například dle množství pigmentu na krycí a lazurovací,dle síly nátěru na tenko, středně a silnovrstvé, dle základu na vodou ředitelné a rozpouštědlové. Vždy je důležité si stanovit, co chci ošetřovat a jaký očekávám výsledek a dle toho pak volit typ materiálu. V produktových řadách firmy REMMERS lze vybrat ideální materiál pro jakékoli očekávání, avšak vždy s výborným výsledkem.