Thermowood borovice

Thermo borovice (thermo dřevo)

Thermo borovice je díky tepelné úpravě při teplotě až 212°C rozměrově stabilní, odolné a zcela ekologické dřevo

Takto upravené dřevo získá zlepšenou rozměrovou stabilitu a tím se snižuje náchylnost dřeva k deformacím.

Thermo borovice je výrazně odolnější proti bobtnání a následnému smršťování dřeva a vykazuje zvýšenou odolnost vůči hnilobě a plísním a zároveň i zlepšené izolační vlastnosti.

 

Můžete vybírat z těchto variant:

Co je Thermoborovice?

Thermoborovice je tepelně upravená borovice, kde vlivem tepelné úpravy při teplotě až 212C° dochází ke změně vnitřní struktury a také ke změně fyzikálních vlastností. Změna ve vlastnostech je způsobena především tepelnou degradací celulózy, ligninu a hemicelulózy (řetězců cukrů). Díky vytěsnění těchto několika vyluhovatelných složek obsahuje Thermoborovice více „vzduchu“ a tím má lepší tepelně izolační vlastnosti. Objemová hmotnost materiálu cca 450 kg/m3 (tepelně neošetřená na vzduchu sušená finská borovice má cca 520 kg/m3).

Takto upravená borovice je rozměrově a tvarově stabilnější v podmínkách běžné proměnlivé vlhkosti s dobrou redukcí všech vnitřních napětí a trvalých i dočasných rozměrových a tvarových změn. Těmito změnami je myšleno následné praskání nebo tvarové zakřivení, zkroucení nebo prohnutí.

 

Výhody Thermoborovice?

  • lepší rozměrová a tvarová stálost
  • lepší fyzikální a mechanické vlastnosti
  • lepší tepelné a izolační vlastnosti
  • rozměrové změny se eliminují až o 60%.
  • absorce vlhkosti snižena až o 50%
  • neobsahuje živiny pro houby a plísně
  • životnost až 30let

Stav rovnováhy vlhkosti tepelně upraveného dřeva je díky nízké absorpci natolik snížený, že při teplotě okolního vzduchu 20ºC a při jeho relativní vlhkosti okolo 65% je rovnovážná vlhkost materiálu Thermo dřeva pouze okolo 6 %. Pokud relativní vlhkost stoupne na 80 %, rovnovážná vlhkost dřeva Thermo dřevo je stále jen okolo 8 %. Tím si dřevo zachovává velice dobrou rozměrovou stálost a značně se sníží pohyby materiálu způsobené vlhkostí, což přináší svá pozitiva.

Z borovice je úpravou při vysoké teplotě odstraněna pryskyřice, na povrchu výrobků se tedy nevyskytuje roněná nebo vyteklá pryskyřice, ani naplněné smolníky a ochází ke zlepšení tepelně izolačních vlastností dřeva a také ke snížení tepelné vodivosti dřeva (o zhruba 20 – 25 %). Na slunci proto tepelně upravené dřevo nepálí do nohou a může být použito na sedací plochy v saunách a parních lázních.