Eurohranoly

Eurohranoly jsou určené k výrobě dřevěných oken a dveří. Nejběžnější dřeviny jsou smrk, borovice, dub , modřín a meranti.

Co jsou eurohranoly?

Eurohranoly jsou dřevěné polotovary vyrobené slepením 2 až 4 lamel na sebe tak aby bylo dosaženo požadované výšky 72,84,96mm. Krycí lamely eurohranolu jsou vyrobené z rovnoletého dřeva vždy v nejvyšší kvalitě bez suku a smolníku.

Eurohranoly jsou pouze polotovary určené k dalšímu zpracovaní.

K čemu se eurohranoly používají?

Jsou základním materiálem při výrobě dřevěných oken a dveří. Výrobky z eurohranolu najdete všude na budovách a rodinných domech kde jsou moderní dřevěná okna (eurookna) a dveře. Dodají každému domu osobitý a krásný vzhled.

Jak se vyrábějí eurohranoly?

V dnešní době probíhá výroba eurohranolů na automatizovaných linkách kde už vše řídí počítač. Nařezané vysušené hoblované lamely se třídí dle jakosti a posléze jsou lepeny v lisu na sebe dle požadované tloušťky. Používá se vodovzdorné lepidlo D4 nebo PUR lepidlo. Po slepení jednotlivých lamel v lisu se eurohranoly krátí na požadovanou délku. Povrch eurohranolu je hoblovaný nicméně z bočních stran mohou prostupovat zbytky lepidla, proto jsou určeny ještě k další egalizaci  

Jaké je rozdíl mezi eurohranoly průběžnými (fixními) a cinkovanými?

Průběžné eurohranoly májí obě dvě krajní (pohledové) lamely vyrobené z jednoho kusu dřeva bez napojení. To znamená že lamely nemají žádné spoje. Jsou proto vyráběny pouze do délky 3m, používají se převážně pod světlé lazury kde není žádoucí aby bylo vidět napojení.

 

Cinkované eurohranoly jsou vyrobené slepením krátkých lamel tak tzv. hřebínkovým spojem do nekonečného vlysu. Délky se potom zakracují na 6m a lepí se na sebe. Jsou více rozbarvené a používají se převážně pod tmavší lazury nebo krycí barvy.

Eurohranoly se dělí podle kvality takto:

     • kvalita A - barevná sjednocenost, radiální dřevo bez suků a smolníků
     • kvalita B - menší barevná sjednocenost, radiální dřevo bez suků a smolníků,
     • kvalita C - povolané zamodrání dřeva, radiální i tangenciální dřevo bez suků a smolníků

Déle se dělí dle délky napojení

     • průběžné A - bez napojení
     • cinkované mohou být 20+, 30+, 50+, 80,+ -kde číslo znamená délku po kolika cm jsou lamely napojeny

Eurohranoly si můžete objednat pohodlně a bezpečně z vašeho domova a vyzvednout si je na prodejně v Pozořicích u Brna. V případě, že nemáte k dispozici dostatečně velké vozidlo pro přepravu materiálu, neváhejte nás kontaktovat. Rádi pro Vás zajistíme transport vlastní přepravou.