OSB desky

OSB desky jsou velmi oblíbeným stavebním materiálem, který najde uplatnění v mnoha odvětvích. Jejich název pochází z anglického oriented strand board, v překladu deska složena z dřevěných třísek. OSB desky jsou vyrobeny z dřevěných hoblin lisovaných v několika vrstvách. Uvnitř (v jádru) jsou desky pokládány kolmo, v krajích vodorovně. Všechny vrstvy jsou propojeny voděodolnou pryskyřicí.

Výhody použití OSB desek

OSB desky mají, například oproti běžných dřevotřískových desek, mnoho výhod. Mezi výhody patří například:

  • ohebnost,
  • odolnost, 
  • pevnost,
  • voděodolnost.

OSB desky jsou levné s možností výběru z mnoha rozměrů. 

Kde se používají OSB desky

OSB desky s perodrážkou se používají na podlahy, obklady šikmin, obklady stěn a pro všechny konstrukce, kde je vyžadován pevný a přesný spoj. OSB desky najdou využití i jako opláštění konstrukcí, materiál pro výrobu sendvičových panelů a dalších tesařských nebo truhlářských výrobků. Velmi často se OSB deska využívá na bednění při betonáži, dočasné oplocení staveniště a dočasné zakrytí stavebních otvorů.

Úprava a rozměr OSB desky

OSB desky se prodávají nejčastěji bez povrchové úpravy v surovém stavu. OSB desky bez úpravy mají hrubý povrchy a používají se tam, kde nebude docházet k přímému kontaktu. V opačném případě je nutné desky dále upravit, a to broušením a ochranným lakem. Následně je možné na ně nanášet barvy na dřevo. OSB desky se nabízí v různých rozměrech, které lze častokrát přímo na prodejně upravit dle vašich požadavků. 

Nabídka OSB desek od Dřevo-spektrum s.r.o.

Na trhu najdete OSB desky různých kategoriích značených od 1 do 4, které se liší podle využití. V našem sortimentu najdete OSB desky 3. kategorie. Desky OSB 3 jsou nejprogresivnějším typem OSB desek, které jsou v současné době na trhu k dispozici. OSB 3 jsou vyvinuty a vyrobeny zcela v souladu se současnými požadavky na ekologické bydlení a s potřebou využívat přírodní organické materiály. Slouží převážně pro nosné účely a jejich konstrukce je přizpůsobená pro použití ve vlhku.