Dub

Dubové dřevo je pro své vlastnosti a kresbu dřeva velmi oblíbené mezi zákazníky. Je to král mezi tuzemskými dřevinami. Dub je dřevo oblíbené mezi tesaři, truhláři i nábytkáři. V tesařině se používal spíše v dřívějších dobách vzhledem k jeho vysoké ceně.

Vlastnosti dubové spárovky

Dubové dřevo je velmi tvrdé. Dřevo obsahuje třísloviny, které zajišťují vysokou odolnost dřeva. Výborně snáší vlhko, a proto je vhodné i na výrobu exteriérového nábytku. Kromě vlhka toto dřevo snese i sucho. Dubové spárovky velmi dobře reagují na změnu klimatu. Je odolné vůči škůdcům. Dubová spárovka je kvality A/B:

  • strana A - čistá bez suků a defektů, barevně sjednocená
  • kvalita B - vetší obsah běle, vetší rozbarvení, povolené menší suky.
  • kvalita C - velký obsah běle, velké rozbarvení, povolené vetší suky.
  • kvalita rustik - velký obsah běle, velké rozbarvení, povolené vetší suky a praskliny které jsou zatmeleny černým tmelem

Použití dubové spárovky

Dubová spárovka je vhodná pro použití do interiéru i exteriéru. Z dubu se vyrábí police, parapety, dveře, obklady stěn, stoly, schodiště, postele, pergoly či nábytek do exteriéru. Používá se i na výrobu vodostravitelských konstrukcí nebo pražců. Ocení ho například i vinaři na výrobu vinných sudů.

Povrchové úpravy dubové spárovky

Na úpravu povrchu dubové spárovky se používají mořidla a kvalitní barvy a oleje na dřevo. Doporučujeme používat kvalitní přípravky, které zvyšují odolnost dřeva a chrání jeho barevnost i strukturu.

Proč dubové spárovky od Dřevo-spektrum